Drodzy Czytelnicy! Witamy Wszystkich w Nowym Roku! W 55. wydaniu pozostawiliśmy naszych Czytelników z „Problemami Apoloniusza” do rozwiązania. Zadania stworzone ponad dwa tysiące lat temu były sporym problemem dla części osób – okazały się jednak do pokonania. Prezentujemy ciekawe rozwiązania „Problemów Apoloniusza”, które mogą być pomocne przy rozwiązywaniu wielu problemów geometrycznych „nie do rozwiązania”.
Z geometrii 2D przechodzimy również do wymiaru 3D, a nawet większych, rozważając zagadnienia czworościanu ortocentrycznego. Spojrzymy także na dokonania Greków, tworzących piękno przy pomocy... matematyki. Poznamy geometryczne własności rozet z ich osiami i krotnościami, które są dobrymi przykładami takich struktur algebraicznych jak grupy. Tak, tak, matematyka to nie tylko chłodne liczby i operacje na nich. To także wielki duch tworzący cywilizacje, piękno i sztukę użytkową, która jest wokół nas. Bez niej, prawdopodobnie, nadal byśmy żyli w szałasach i oczekiwali ciepła wiosny.
Na geometrii świat się jednak nie kończy. Znajdziecie też całkowanie, często znienawidzone i postrzegane jako bezużyteczne. Okazuje się jednak, że staje się ono bardzo pomocne przy wyznaczaniu pól figur geometrycznych czy obliczaniu długości krzywych, opisanych algebraicznie.
Ciekawie prezentujemy też funkcje, które posiadają zapisy odwrotne niezbędne do wyznaczania ich argumentu. Rozpoczynamy jednak od rozważań na temat funkcji okresowych. Jeżeli mówimy o funkcjach, nie sposób zapomnieć o liczbach przestępnych, których jest nieprzeliczalnie wiele, lecz matematycy potrafią nazwać tylko dwie z nich. Jak to jednak wykazać – każdy się dowie, korzystając z pierwszego wydania czasopisma w 2020 roku.
Zapraszamy do rozpoczęcia go w „Świecie Matematyki”. >>powrót |