Drodzy Czytelnicy,
27. już z kolei numer „Świata Matematyki” wita Was niezwykłym artykułem o treści wręcz magicznej. Bo czyż nie ociera się o magię to, że rozpatrujemy w nim działania przeprowadzone na liczbach, które mogą być utworzone nie tylko z milionów, miliardów, bilionów czy trylionów cyfr, ale nawet o wiele, wiele większej ilości cyfr niż te, które przed chwilą wymieniłem. Jednak jeżeli ktoś zechce zadać Wam podstępne pytanie, jaka cyfra znajduje się na wskazanym odległym miejscu, licząc od początku czy od końca liczby, to w każdym bez wyjątku przypadku będziecie w stanie wymienić konkretną cyfrę. Czyż nie jest to niezwykłe, wręcz magiczne?
W numerze tym znajdziecie również artykuł o tematyce growej – o grze w kasynie Las Vegas, którego pierwsze rozwiązanie pokazaliśmy w poprzednim numerze „Świata Matematyki”. Tym razem jednak rozwiązanie, przy pomocy cechy, okaże się o wiele krótsze i prostsze do zrozumienia. Pokażemy Wam, jak za pomocą zapomnianej już w szkole cechy, w prosty sposób rozwiązać trudne zadanie.
W tym wydaniu założyliśmy także nowy rozdział dla asów matematyki. Każdy gimnazjalista, czy nawet młodszy uczeń, będzie mógł w sposób zrozumiały rozwiązać zadania olimpijczyków – Czytelnicy „Świata Matematyki” staną się więc olimpijczykami.
Zapraszamy więc do miłej zabawy umysłem w nowym świecie matematyki wokół Was. Jacek Orzechowski redaktor naczelny „Świata Matematyki” |