Witamy Czytelników! Nowy Rok rozpoczynamy z matematyką, podobnie jak Jack Reacher, bohater książki autorstwa Lee Childa. W tym niesamowitym czasie warto wkroczyć w świat, gdzie rezultat operacji na liczbach zawsze jest pozytywny.
Pod koniec wydania wkraczamy w świat fizyki. Do tego tematu wrócimy także w kolejnym „Świecie Matematyki”. Teraz określimy wiek naszego Układu Słonecznego na podstawie czasu rozpadu izotopu. A jakiego? Tego się dowiecie.
Chociaż w zimowy czas na mapie sięgać będziemy daleko, wkroczymy także w czwarty wymiar kwaternionów, struktury algebraicznej, będącej rozszerzeniem ciała liczb zespolonych. Jednak to wydanie rozpoczynają zrozumiałe dla każdego zagadnienia, znane już starożytnym mieszkańcom Chin czy Egiptu. Warto jednak spojrzeć na nie w inny sposób, by w te zimowe chłodne wieczory rozgrzać nasze umysły.
Figury trzeciego wymiaru będziemy przenosić przez wnętrza... nieco mniejsze od nich. Jak to możliwe? W świecie matematyki nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko zależy od sposobu, w jaki chcemy tego dokonać.
Poza tym wymiarem znajdziecie zagadnienia dla liczb naturalnych, które nie będą nam jednak obce. Długie równania i wyznaczanie liczby dzielników stanie się już tak proste jak operacje wielocyfrowe. Na skrzydłach orła szybować będziemy przez świat olimpiad czy równania Nagella-Ljunggrena, do czego wszystkich w Nowym Roku zapraszamy. >>powrót |